Trabzon
DOLAR13
EURO15
ALTIN778

Karadeniz'de fatura yunuslara kesildi!

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Karadeniz'de fatura yunuslara kesildi!
Abone ol
Doç. Dr. Kocabaş "Karadeniz'de artan yunus sayısı balıkçılığı tehdit ediyor" ifadelerini kullandı.

Trabzon'da, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, uluslararası anlaşmalar gereği avlanması 1970'li yıllardan bu yana yasak olan yunusların, popülasyonları normalin çok üzerine çıktığı için balıkçılığı tehdit etmeye başladığını ileri sürdü. Yetişkin bir yunusun günde 70 kilo hamsi yediğini söyleyen Doç. Dr. Kocabaş, "Karadeniz'de canlı yaşamının normal düzeye çekilmesi için, artan yunus miktarının dengelenebilmesi için kontrollü yunus avına izin verilmesi gerekmektedir" dedi.

KTÜ Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, 1970'li yıllardan beri uluslararası anlaşmalar gereği avlanması yasak olan yunusların, Karadeniz'de balıkçılığı tehdit etmeye başladığını iddia etti. Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, vatandaşın sofrasına giren hamsinin yanı sıra palamut, mezgit, istavrit gibi balık çeşitlerinin avlanması yasak olan yunuslar tarafından yendiğini söyledi. Doç. Dr. Kocabaş, şunları kaydetti:

"Karadeniz sadece bize ait olan bir deniz değil. Karadeniz'den istifade eden ülke sayısı da oldukça fazladır. Karadeniz'de var olan yunusların üzerinde belirli oranda eskiden av yasağı baskısı vardı. Son zamanlarda yapılan uluslararası anlaşmalar bizim elimizi ayağımızı bağladı. Şimdi yunusun sayısı oldukça arttı. Sahillerde zaman zaman denk geliyoruz. Koca sürüler yavruları ile beraber dalıp çıkıyor. Hayatta kalabilmesi için balık ihtiyacı var. Her yunusun günde 70 kilo balık yediğini ve yunusların gün geçtikçe sayısının arttığını düşünün. Açık denizlerin aksine Karadeniz'de yunus ile beslenen başka bir avcı balık türü yoktur. Yunusun avlanmamasıyla popülasyonu anormal bir şekilde arttı. Karadeniz'de canlı yaşamının normal düzeye çekilmesi için, anormal bir şekilde artan yunus miktarının dengelenebilmesi için kontrollü yunus avına izin verilmesi gerekmektedir."

'AĞLARA DA ZARAR VERİYOR'

Yunusların sadece balıkları yemediğini, balıkçı ağlarına da takılıp zarar verdiğini ileri süren Doç. Dr. Mehmet Kocabaş, "Yunuslar sadece balık yemekle kalmıyor, balıkçıların ağlarına da takılarak zarar veriyor. Yunuslar, binlerce liralık ağları parçalıyor. Şimdi bir dağın arkasında bir duman düşünün. Oradan gelen haberciler de size yangın olduğunu söylüyor. Sizin buna itibar etmeniz gerekiyor. Aynı şey sular için de geçerli. Orada balıkçılar 'Benim ağlarım parçalandı' diyerek feryat ediyor. Gözümüzle görüyoruz. Yunuslar, sahillere kadar gelip yanlarında yavruları ile beraber balık avlıyor. Ne kadar yunus var denizlerde diye bilimsel bir araştırma yapılması gerekiyor. Yunuslar vatandaşın yemesi gereken hamsi, palamut, mezgit, istavrit gibi balık çeşitlerini yiyor" dedi.

Kaynak: DHA


Anahtar Kelimeler:
Zeki Yavru: Trabzonspor için 2.5 Milyon TL’yi çöpe attım!Önceki Haber

Zeki Yavru: Trabzonspor için 2.5 Milyon...

Alaattin Hatayoğlu son yolculuğuna uğurlandı!Sonraki Haber

Alaattin Hatayoğlu son yolculuğuna uğurl...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar