Ahmet Ağaoğlu'ndan CAS davası açıklaması!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Ahmet Ağaoğlu'ndan CAS davası açıklaması!
Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu TRT Spor’da Gündem Futbol’a katıldı.

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu TRT Spor ekranlarında yayınlanan Gündem Futbol Özel'in konuğu oldu. 

UEFA'NIN VERDİĞİ CEZANIN NEDENİ!

CAS davasıyla ilgili konuşan Ağaoğlu “Bu davayla alakalı olarak yargıçlar kurulunun vermiş olduğu karardan sonra bir takım spekülasyonlar yapıldı. %99’unun bu davanın geleceğiyle alakası yok. Üstelik bunlar toplumda algı yaratabilecek kişiler tarafından yapıldığı için konuşayım. Kaynağı açıklanamayan gelirler için verilmiş böyle bir şey yok, Guilherme’nin transferiyle alakalı olarak UEFA’ya yapılan bir hikayet doğrusunda almış. Futbol konuşan herkes otorite olduğunu iddia ediyorsa araştırma yapması lazım. Yapmış olduğunuz açıklama 25 metre ofsaytta bırakır. Yasak Trabzonspor’un UEFA ile imzalamış olduğu mutabakat. 2016-2017 ve 2018 yıllarını kapsıyor. 2016’da 25 milyon Euro açık veriyor 2017'de 20 milyon Euro açık veriyor 2018’de 55 milyon Euro veriyor.

Geldiğimizde bu yasağı yedik. 2016 da imzalıyor ama 2011’den gelen bilanço bozukukları FFP kurallarına aykırı davranmaktan üst üste gelen, 2016’da böyle bir yasakla yüz yüze geliyor kulüp ve imzalar atılıyor. Herkesin malumu olan o dönem yapılan açıklamalar 5 milyon Euro yerine 55 verilince burada devraldık. Mutabakat anlaşmasını eksi 50 milyon Euro ile devraldık. Takım bütçesini düşürdük, altyapıdan oyuncu kattık, seyirci satışı kombine satışları arttı. Transfer ettiğimiz oyunculara ödenen bonservis bedelleri düşürdük sadece 3 milyon Euro ödedik ve anlattık sürdürebilir zemine oturttuğumuzu söyledik. Bütün bunları anlatmamıza rağmen sevk edildik. Disiplin komitesi gidişatı olumlu bulduklarını 3 şartı yerine getirdiklerinde kulübün Avrupa kuplarına katılmalarında sorun olmayacağını gelirlere el koyacağını söyledi. Biz buna itiraz ettik. Bir paradoks var, CAS şunu söyledi, çok nadir uygulanmasına rağmen UEFA’nın mevcut kuralıdır, davanın reddine karar verdi. 5 milyon Euro uçtu gitti. Yapmış oldukları incelemelerde 1 tanesi TFF’nin şu anda uygulamada olan lisans talimatının 30 Haziran 2019’a kadar yürürlüğe girmesi, biz çok bastırdık bu konuda, uygulamaya girmesinde bizle birlikte Fenerbahçe’nin de çabası var. 3 maddeden bir tanesini geçtik ve UEFA’nın karşısına geçtik.

YUSUF YAZICI'NIN SATIŞINDAN SONRA...

Yusuf Yazıcı’nın satışından sonra elde etmiş olduğunuz gelirlerin 3’te 1’i transfer harcamasına yansıyor. Transfer harcamanınız elde etmiş olduğunuz gelirin 3’te 1 oranında harcayabiliyorsunuz. 15 geldi 5 milyon Euro’luk harcama yapabilirsiniz. Maaş artı bonservis artı vergi,  2. şart borçların yapılandırması ve ödenebilir takvime oturtulmasıydı. Bankalar Birliği’yle olan borçların yapılandırılması sürdürebilir bir ödeme planına yapılandırılmasıdır.

Bankalar Birliği ve futbol ailesine Trabzonspor’un borçları 840 milyon TL’ydi. Bizden önceki dönemlerden sarkan borçlar 6 senelik biraz da eskiye dayanıyor oluşmuş olan borçlardır.

Bankalar Birliği şöyle bir şart öne sürdü yapılandırdığımızda geçmiş yönetimleri Ibra etmiş oluyor borçları da üzerinize almış oluyorsunuz. Biz yönetim olarak Ağaoğlu olarak kulübün 840 milyon TL borcuna kefil oldum.

Yapabileceğine inandığınız bir şeyin altına imza atarsınız bu net. Biz bu borçları da yapılandırdık buna paralel olarak da yönetime geldikten sonra genel kurula gitmeden önce bir genel kurul daha yaptık tüzükteki 83. maddeyi bir noktaya getirdik. Onaylanan bütçenin yüzde 10’unun üzerine çıkıldığı takdirde kulüp başkanı ve yönetim kurulu üyeleri sorumludur. O bütçeyi açtığınız zaman cebinizden ödersiniz. Futbol sahada oynanan oyun o neticeler sonrası başarı barşısızlık olarak değerlendiriliyor. Finansal, idari gibi yapılar oturmadan başarı gelmiyor. Takım bütçesi 40 milyon Euro’du şimdi 16 milyon Euro, transfer yasakları, UEFA’daki davalar, oyuncuların ödenmeyen maaşları personellerin maaşları, bakkala, manava, kasaba müzesine kadar icra takibi yapılan bir kulüp konumundaydık. Bu borçların yapılandırması gerçekleştikten sonra devam ettik.  Bir diğer konu da 55 milyon Euro açığın 5 milyon Euro’ya indirilmesi.. bizden önceki borcun 2018-19 sezonunda 55 milyon Euro’dan 5 milyon Euro’ya düşürülmesi. Biz o dönem 15 milyon Euro’ya oyuncu sattık. Bunun ötesinde biz geçen sene mart ayında başlattık ve gerçekleşti, sermaye arttırımı oldu 22 milyon Euro....

Sayın Usta ile imzalanmış olan ibralaşma var 6 milyon Euro ve 7 milyon Euro’luk vergi affı, uzlaşması. Vergi affı 2016-17 ve 18 yıllarına tekabül ediyor ve bunun uzlaşması gerçekleştirmiş olduğumuz işler bunlar. Yargıçlar kurulu bu 3 işi de kabul etmedi. 55 milyon Euro’yu 5 milyon'a değil 17 milyon Euro’ya indirdiniz. 12 milyon Euro açığınız olduğunuz için sizi men ediyoruz dedi. Biz UEFA’nın DisipliN Komitesi’nin vermiş olduğu karar. Sürekli ikaz edildim, verilen her karara saygı duyarım. TFF karar verirse saygı duyarısınız saygı duymanız sindirdiğiniz anlamına gelmez. Mücadelemi sürdürürüm. 22 milyon Euro sermaye artışı yaptım ama kabul etmiyorum diyorsun. Usta ile uzlaşmaya vardınız ama bunun tarihi… Usta ile uzlaşmaya vardıysam o da cebinden koyduysa haklısın. Para zaten kulübün kasasında, Usta tarafından kendi yönetim tarafından içeri koyulmuş. Vergi affını 31 Mayıs’tan sonra yaptınız. Vergi bu senenin vergisi önümüzdeki yıl ödenir. Kesinleşmemiş vergiyle alakalı olarak uzlaşma istemek absürt bir bakış açısıdır. Aynı tabiri avukatımız kullandı. Yargıçlar Kurulu’nun başındaki insan 80 yaşında emekli ağrı ceza hakimi. Hayatı ceza vermekle geçmiş. Kalbinizden rahatsınızdır, espiri olarak söylüyorum cerraha giderseniz büyük ihtimalle ameliyat masasınızdasındır. Kardiyoloğa, nörolojiste giderseniz 5 sene beni ameliyat ettirmek için elinden gelen çabayı harcadı. Sonunda ameliyata girdik. Yargıçın açısını da böyle değerlendiriyorum. Bu sporun ruhuna ters, şunu söyledim sporun ruhuna hakim olan şey ceza mıdır ödül müdür?

UEFA'DA PANİK VAR!

4 ayrı sponsorluk sözleşmesi imzaladım. Seneye tekabül eden 7 milyon Euro ürün satışı kombine satışı, Trabzonspor’un tarihinde ilk defa Borsa’da kar açıklayan kurum haline geldim. Altyapı ortada, kadro maliyetini 16 milyon Euro’ya indirdik, transfer limitlerine harfiyen uyan kulüplerden birisiyiz. Geçtiğimiz yıllara kıyasala, Kupada final oynayan ligde de hala şampiyonluk yarışın içinde olan bir takım. Dedim sayın yargıç bu kulüp bu haliyle ödülü mü hak ediyor cezayı mı hak ediyor. Renk vermez, ingiliz yargıç renk vermez. Yüzüne bakarsın davayı kazandık 15 gün sonra gelir kaybetmişsiniz. Sunulan evraklardaki bilgilerin üzerinden verilecek karar. UEFA’ da şöyle bir panik var. UEFA benzeri şekilde 2 dava kaybetti.  Milan ve City davası. Pandeminden sonra antrenmnalara başladık 2. Hafta bu karar geldi. Vermiş olduğunuz karar bütün camianın motivasyonunu bozdu. Biraz bekleyin şu maç oynansın. Sürekli oyuncuları motive etmeye çalıştık şu kadarını söyleyeyim UEFA bazı konularda kararlarına saygı duyarız amir kurumdur. Organizatördür, patrondur ama bazı konulardaki bakış açısı bir şeye sporda moda mod bakamazsınız. Ben oraya şişirilmiş bilanço vermedim. Sürdürebilir bilanço verdim. Üstüne koya koya gidiyorum. 17 milyon Euro kardayken sermayeyi kabul etmiyorum diyor önceki yıllara nakit yansıtılamaz. 4 büyük denetim şirketinden birisi ordaydı. Vergiler neden ödenmedi, neden uzlaşıldı. Allahın adamı bu senin işin değil. Trabzonspor’a özgü yapılmış bir vergi affı değil. Sen gelire gidere bakmıyor musun. Dön oraya bak. Af niye yapıldı. UEFA’nın avukatının yanında da FFP direktörü oturuyordu 90 yılından bu yana yöneticilik yapıyorum. Çok mu garibinize gitti dedim. 1960’dan beri bir şekilde gündeme geliyor. 1990’dan beri kulüplerle alakalı olarak gündemde olan yapılan en son 4 ay önce ondan 4 sene önce ondan önce 3 sene önce en son yapıldıktan sonra vergi oranı da yüzde 40’a çıkarıldı. Ödemediğiniz takdirde yakarım dedi.ç UEFA’nın FFP komitesinin yargıçlar kurulunun bunun üzerinden gitmek gibi değerlendirme durumunda değiller. İçeriye giren nakide bakarsın. Bu para beni borcum değil, olmayan borçtan nasıl sorumlu tutarsın.
 


Anahtar Kelimeler:
 • 1
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Obi Mikel Geri Dönmek İçin Özür BekliyorÖnceki Haber

Obi Mikel Geri Dönmek İçin Özür Bekliyor

Ahmet Ağaoğlu'ndan Filip Novak flaş açıklamasıSonraki Haber

Ahmet Ağaoğlu'ndan Filip Novak flaş açık...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Anders Trondsen:Sörloth'un durumu bana bağlı değil
KPSS tercih sonuçları açıklandı!
Okullar için karar alındı! Bakan Selçuk resmen duyurdu
Fenerbahçe Sosa ile ilgileniyor mu? Ali Koç açıkladı!
Ağaoğlu ve Koç'tan canlı yayında ortak açıklama!
Trabzonspor'dan stoper transferi için flaş hamle!
Trabzonspor'dan Mame Thiam harekatı!
Trabzonspor yeni transferini KAP'a bildirdi! İşte alacağı ücret
Ahmet Ağaoğlu'ndan Ali koç'a büyük ayar!
Trabzonspor transferi açıkladı