Altaylı'dan Trabzonspor ve Galatasaray'a eleştiri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Altaylı'dan Trabzonspor ve Galatasaray'a eleştiri
Fatih Altaylı, Bloomberg HT'deki programında Fenerbahçe'nin TFF'den isteğini, Galatasaray'ın ve Trabzonspor'un tavrını değerlendirdi. Altaylı ayrıca TFF'nin verdiği kararlara da sert bir eleştiri getirdi.

Fatih Altaylı, Bloomberg HT'de yayınlanan Spor Saati programında Emin Çağlar'ın sorularıyla spor gündemini değerlendirdi.

Altaylı'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“LİMİTLERDE HAKSIZLIK OLACAĞINI BİLİYORDUK”

"Limitlerin açıklanacağını bekliyorduk, açıklandığında geçen sezonki gibi haksızlıklar olacağını da bekliyorduk. Şaşırtıcı değil, beklenen bir gündem. Hüsnü Güreli'nin öngördüğünün yanından bile geçmeyen saçma sapan bir şey çıktı. Güreli çok Batılı tarzda kotarmıştı. Niye? Hüsnü Güreli hem kulüp yöneticiliğini hem de kulüplerin mali durumunu iyi bilen birisi. Bir de Türkiye'nin en iyi mali müşavirlerinden birisi zaten. Onun çalışmasıyla alakası yok. Şu anki talimat deve desen değil kuş desen değil. Tartışmalar bitmedi, daha da bitmez. Herkes transfer zannediyor bu limitleri öyle değil. Futbol şubesinin tüm masrafları buraya ait. Çay ocağında çalışan personelin maaşı da, futbolcunun primi de, sahanın bakımın maliyeti de bunun içerisinde."

“BU BANKACILARIN YÖNETTİĞİ, FEDERASYON'UN SEYRETTİĞİ BİR OLAY”

"Futbol Federasyonu Başkanı olan beyefendi gelsin, kulüplerin bilançolarını verelim. Limitleri belirleyebilirse sen benim yüzüme tükür. Çok zeki, önemli bir mühendistir ama bunları bilmiyordur. Niye? Çünkü onun dışında bir olay. Bu bankacıların yönettiği, Federasyon'un seyrettiği bir olay. Bir senedir söylüyorum, bu bankaların kulüpleri ele geçirmek için yaptığı bir şeydir. Bunu çoğu insan yeni fark etti. Bunun böyle olduğunu bir senedir söylüyoruz."

“BORCU OLANLA BORÇSUZU AYNI KEFEYE NİYE KOYUYORSUN?”

"Kulüpler şu an biraz daha makule gider diye düşündüler. Basit bir örnek vereyim: Bir hane halkı, 10 bin lira maaşı var. Ne kredi kartı borcu, ne ev kirası var. Diyorlar ki sen maaşının üçte birini harcayabilirsin. Niye? Bilinmiyor. Çünkü niye öbür tarafta kredi kartı borcu, elektrik, su borcu var, evi kira. Ona doğal olarak diyorsun ki 'Sen gelirinin üçte birini harca, borçlarından haciz gelecek' Buna eyvallah. Maaşının bir kısmını harcamasına engel olabilirsin. Ama borcu olmayan ne yapacak? Gelirinin geri kalan üçte ikisini ne yapacak? Federasyon'un bu konuda haberi yok! Oyuncu sattım, sponsor buldum, seyirci geldi 100 lira kazandım. Bunun 90'ını harcarım. Sana ne? Borcum harcım olur ayrı."

“BU LİMİTLER AKIL ALIR GİBİ DEĞİL”

"Akıl alır gibi değil bu limitler. Ligin borçsuz, harçsız iki tane takımı var. Biri Kasımpaşa diğeri Göztepe. En düşük limit bunlar. Kasımpaşa, '200 milyon gelir fazlam var, kasamda param var' diyor. Akıl alır gibi değil! İzandan uzak, her şeyden uzak. Dünyanın en önemli matematikçisine ver, bundan mantık çıkaramaz. Bunun tek mantığı var: Aşağı sıra takımları asla güçlenemesinler! Paraları da olsa... Kasımpaşa, Göztepe gibi takımlar güçlenemesin. Üst sıralardaki takımlar da bankaların kucağında olsunlar, bankalar bunlara kayyum atayabilsin, hisselerini alabilsin, Japonlara, Çinlilere, Katarlılara satılabilsin!. Saçma sapan, bankacıların oluşturduğu bir kural bu. Bankalar bir alacaklarını sağlama alıyorlar, iki sağlama alınmış alacaklarıyla kulüplerin yönetimini kucağa alıyorlar."

"FENERBAHÇE LİGDEN ÇEKİLSE NASIL ÇEKİLECEK?"

"Çoklu bir sopa var bunların karşısında. Fenerbahçe veya Galatasaray veya başkası. Çoklu sopa dediğim şu, Fenerbahçe dese ki 'Ben ligden çekileceğim' Nasıl yapacak? Borçlar, harçlar, temlikler var, SPK var. Yani çoklu kıskaç var. SPK diyecek ki 'Sen küçük hissedarlara zarar verici bir iş yapıyorsun' Diyecek ki 'Ben seni görevden alıyorum' Bir taraftan da SPK sopası var üzerinde. Hamle yapmak da mümkün değil. Halka açık olmayan kulüpler bunu yapabilir ama halka açık şirketlerde işin içine SPK da giriyor."

"TÜRK FUTBOLUNU FOSEPTİĞE ÇEVİRDİLER"

"Peş peşe rezaletler... Ligin 21 takıma çıkması, düşmenin kaldırılması. Bir facia. Limitler bir facia. Bu çürümenin dibi! Türk futbolunu foseptiğe çevirdiler. Böyle bir şey olabilir mi? 21 takımlı lig! Sebep ne? O zaman oynatmasaydınız! Oynatırken ne bekliyor, ne düşünüyorlardı? Hiçbir takım küme düşmeyecek, ligin son üç sırası boş mu kalacaktı? Böyle mi düşünüyorlardı? Niye oynattınız o zaman? Bunu sert şekilde eleştiriyorum, Kulüpler Birliği'nden beni arıyorlar 'Bu kulüplerin kendi aralarında aldığı bir karardır, Federasyon da bu karara uydu' diyor. Kulüpler Birliği böyle bir kararı nasıl verir? Seneye ne yapacaksın 24 takıma mı çıkaracaksın? Süper Lig, üç yıl sonra NBA formatına döner. Bu bir soytarılıktır."

"GALATASARAY VE TRABZONSPOR'UN FENERBAHÇE'NİN TALEBİNİ REDDETMESİ SAÇMALIK"

"Galatasaray ve Trabzonspor'un karşı çıkması saçmalık! Galatasaray 493 milyon TL ile rahat. Geçen sene Galatasaray hem UEFA'ya verdiği sözleri tuttu hem seneyi kârlı kapadı. İlk günkü yazımda dedim ki 'Galatasaray bize ne Fenerbahçe'nin durumundan' demesin. Seneye Şampiyonlar Ligi'nde yoksun sil 20-25 milyon Dolar geliri. Seneye aynı durumdasın. Pandemi senesi, ekonomi ortada. Seneye beter durumundasın. Rekabet ayrı bir şey ama bunu reddetmesi akıl alır gibi değil. Bu bela, hepinizin başına gelecek." Habertürk


Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kamil Ahmet Çörekçi’ye talip geldi! 4 milyon EUROÖnceki Haber

Kamil Ahmet Çörekçi’ye talip geldi! 4 mi...

Trabzonspor transferi açıkladıSonraki Haber

Trabzonspor transferi açıkladı

Facebook Yorum

Yorum Yazın