Başkan Erdoğan açıklamıştı! 81 ile yeni genelge gönderildi!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Erdoğan açıklamıştı! 81 ile yeni genelge gönderildi!
Abone ol
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta başı yapılan kabine toplantısı sonrası sağlık çalışanları ile ilgili alınan yeni imkanları açıklamıştı.

Sağlık çalışanları vazife malulü ve koronavirüs meslek hastalığı sayılacak. Peki hangi sağlık çalışanlarına hangi haklar gelecek? Hangi avantajlardan yararlanacaklar? İşte son dakika haberinin detayları...

TÜM HASTANELER KAPSAMDA

Daha sonra açıklama yapan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da "Vazife malullüğü ve meslek hastalığı mevzuatımızda yeri olan ve SGK olarak yıllardır süreçlerini yakinen takip ettiğimiz konular..

Salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın durumlarını, kadrolarına göre, vazife malulü veya meslek hastalığı kapsamında hızlıca ele alıyoruz" dedi. Bütün bu açıklamalardan sonra beklenen genelge de yayımlandı. Sağlık Bakanlığı genelgesiyle sağlık çalışanları için yeni haklar da getirilmiş oldu.

Genelge ile, koronavirüs nedeniyle meslek hastalığı veya vazife malullüğünden, üniversite, ve özel dahil tüm sağlık kurumlarındaki çalışanlar yararlanabilecek.

BAŞVURULAR HIZLA SONUÇLANACAK

Başvurular ilgili birim amiri (İl, İlçe Sağlık Müdürü, Başhekim) sonrasında ise İl Sağlık Müdürü tarafından onaylanacak. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamındaki memurlar ile ilgili onaylanan başvurular İl Sağlık Müdürlüklerince Sağlık Bakanlığı'na gönderilecek..

Sağlık Bakanlığı'na bağlı kurum ve kuruluşlarda istihdam şekli 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamı dışında görev yapan çalışanlara ilişkin onaylanmış başvurular ise, İl Sağlık Müdürlükleri tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri'ne gönderilecek. Edindiğimiz bilgiler ve daha önceki uygulamalara göre sağlanan haklar özetle şöyle olacak:

VAZİFE MALULU SAYILANLAR

Vefat eden yada çalışma gücünü kaybeden sağlıkçılar vazife malulü sayılacak..

Vazife malullerine veya yakınlarına belli şartlarda ikramiye ve hizmet süresine bakılmadan maaş ödenmektedir

Maaşlara ek ödeme ve tazminatlar da eklenmektedir. Bu durumdaki kişilere faizsiz konut kredisi imkanı sağlanmaktadır. Yakınlarına devlet memurluğu hakkı tanınmaktadır. Belli oranlarda vergi indirimi sağlanmaktadır. Bazı faturalarda özel indirimler uygulanıyor. Çocuklarına eğitim yardımları yapılıyor.

MESLEK HASTALIĞI SAYILANLAR

Geçici iş göremezlik ödeneği veriliyor..

Sağlık durumuna göre sürekli iş göremezlik ödeneği bağlanıyor. Vefat halinde yakınlarına gelir ve maaş ödeniyor. Gelir bağlanmış kız çocuklarına evlenme ödeneği veriliyor. Maddi manevi tazminat ödenebiliyor. 

KAÇ LİRA ÖDENECEK

Emeklilik ikramiyesi 30 yıl üzerinden ödenecek. Vazife malullerine her yıl 3 bin 213-5 bin 842 lira arasında ek ödeme olacak..

Çocuklarına aylık ilköğretimde 182, ortaöğretimde 273, yükseköğretimde 365 lira verilecek. Vazife malulü ve eşlerine ücretsiz seyahat hakkı olacak. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına kamuda 1 kişilik istihdam hakkı olacak. Aylık bağlanacak. Hayatını kaybeden sağlık çalışanının ailesine bir konut için TOKİ'den faizsiz kredi kullandırılacak.  SABAH


Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 1
  ÜZGÜN
 • 2
  KIZGIN
Trabzonspor'un Fesih teklifini reddettiÖnceki Haber

Trabzonspor'un Fesih teklifini reddetti

Trabzon'da ambulansı kazasıSonraki Haber

Trabzon'da ambulansı kazası

Yorum Yazın

Yusuf Erdoğan'dan Trabzonspor açıklaması!
Beşiktaş Trabzonspor maçının hakemi belli oldu
Ağaoğlu'ndan Süper Kupa açıklaması!
2019-2020 sezonu Süper Kupa şampiyonu Trabzonspor
Trabzon'da orman yangını! Ekipler müdahale ediyor
Başakşehir - Trabzonspor: İlk 11'ler! Süper Kupa
Trabzon Şehir Hastanesi’nin 1.1 milyar TL’lik ihalesi gerçekleşti!
Tamamlandığında Karadeniz Bölgesi'nde ilk olacak
Süper Kupa maçının hakemi belli oldu
Ahmet Ağaoğlu'ndan flaş transfer açıklaması

Başka haber bulunmuyor!