Trabzon
DOLAR13
EURO15
ALTIN786

Başkan Zorluoğlu'ndan Trabzon'un Fethi mesajı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Başkan Zorluoğlu'ndan Trabzon'un Fethi mesajı
Abone ol
Başkan Zorluoğlu Trabzon’un Fethi dolayısıyla mesaj yayımladı

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, yayımladığı mesajla Trabzon’un fethinin 560’ıncı yıl dönümünü kutladı.

Trabzon’un coğrafi ve stratejik konumu itibarıyla tarihin her döneminde önemini koruyan ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir kent olduğunu belirten Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, mesajında şu ifadeleri kullandı; “Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği, Yavuz Sultan Selim’in yönettiği, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 3 kez ziyaret ettiği Trabzon’umuz, tarih boyunca gerek stratejik konumu, gerekse sosyo-ekonomik pozisyonu itibarıyla her dönem önemini korumuş kadim bir şehirdir. 1453 yılında İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet Han, tarihî bir liman kenti olan ve İpek Yolu üzerinde yer alan Trabzon’umuzu da Osmanlı topraklarına katmak istiyordu. Böylelikle Trabzon’da kurulan Rum Pontus Devleti’nin İstanbul üzerinde hak iddia etmesinin de önüne geçmiş olacaktı. Tüm bu nedenlerle 1461 yılında Trabzon’u fethederek Osmanlı İmparatorluğu’nun içerisine katan Fatih Sultan Mehmet Han, Anadolu’yu bir Türk coğrafyası olarak güvence altına almış oldu.”

TRABZON İNSANI DEVLETİNE MİLLETİNE BAĞLIDIR

“Trabzon insanı, tarihin en eski çağlarından günümüze devletine, milletine bağlı, geleneklerine sahip bir anlayış sergilemişlerdir. Bu toprakları bize vatan olarak bırakanları rahmetle anmak, hatıraları önünde saygıyla eğilmek ve bıraktıkları mirasa sahip çıkarak gelecek kuşaklara aktarmak başlıca görev ve sorumluluğumuzdur. Bu duygu ve düşüncelerle Trabzon’un fethinin 560’ıncı yıl dönümü vesilesiyle, bu güzel şehri bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet Han başta olmak üzere, üzerinde yaşadığımız bu toprakları kanlarıyla, canlarıyla bizlere vatan kılan tüm kahramanlarımızı rahmetle ve hürmetle yâd ediyor, tüm hemşehrilerimi en kalbi duygularımla selamlıyorum.”


Anahtar Kelimeler:
Gönül Elçileri DAH(Duygu-Ayfer-Hülya) Yardım Yolculuğunu TamamladıÖnceki Haber

Gönül Elçileri DAH(Duygu-Ayfer-Hülya) Ya...

Esnafta aşılanma oranı yüzde 65’e ulaştıSonraki Haber

Esnafta aşılanma oranı yüzde 65’e ulaştı

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar