Trabzon
DOLAR13
EURO15
ALTIN778

Çin Her Kripto Para Yasağı Getirdiğinde Bitcoin’de Ne Olmuş?

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Çin Her Kripto Para Yasağı Getirdiğinde Bitcoin’de Ne Olmuş?
Abone ol
Kripto paralar yeni haftaya yeşil bir başlangıç yaptı. Bitcoin 44.000 seviyesinin yakınlarında işlem görürken, Ethereum 3100, AVAX ise 70’ın hemen gerisinde işlem görüyor.

Cuma günün Çin Merkez Bankası tarafından yayımlanan raporda tüm kripto faaliyetleri yasa dışı olarak tanımlandı. Ancak kripto sahipliğini engelleyecek kadar ileri gitmedi. Karbon emisyonunu düşürme, dijital yuan çalışmaları alınan kararın arkasındaki neden oldu. Piyasa bu karar sonrası önemli bir düşüş eğilimine girmedi. Hatta en kötünün geride kalması tartışıldı. Özellikle pandemi sonrası zarar görmüş asya ülkeleri, Bitcoin’i yasal ilan eden ya da yeşil ışık yakan El Salvador yolundaki ülkeler ya da Pensilvanyalı bir Senatör’ün söylediği gibi ABD’nin bunu değerlendirmesi gerektiği. 

Kripto paralar ya da kripto paralara yönelik yasaklamaları 2013’ten bu yana getiren Çin’in her kararının ardından fiyatlar artışa geçmesi ile piyasa bu habere moralini pek de bozmadı. 2017’de yerel borsaları kapatan Çin’in ardından Bitcoin 20.000 rekoru kırdı. Tekrar 2020’de yatırımcılara ve madencilere çeşitli yasaklar getiren Çin’in haberi sonrası yeniden toparlanan ve 20.000’ı test eden BTC fiyatları 65.000 seviyesine kadar çıktı. Tüm bu 9 senede yaşanan yasak serüveni ve fiyatların bir şekilde yukarı gitmesinin ardından Çin’i yasak haberine duyulan endişeler kısa süreli kaldı. 

Bitcoin bu sabah 44.000 seviyesinde olsa da 48.000 seviyesi kırılmadıkça yeni bir hareketin başlaması şimdilik zor görünüyor. Bu dönemde de doğal bant haline getirdiği 42.000-47.000 aralığında genellikle işlemler geçiyor. Bunun yanı sıra 12 Eylül’de ağındaki çatallanmaya giden Cardano, DeFi mağazası açacağını ve Chainlink(ADA) ile ortaklığa gideceğini duyurdu. Bu anlamda piyasanın en büyük üçüncü coini olan ADA’nın da projelerin genişletmesi olumlu algılandı.

Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber Ajansı


Anahtar Kelimeler:
Fibabanka, Servis Bankacılığının Öncüsü OlacakÖnceki Haber

Fibabanka, Servis Bankacılığının Öncüsü...

FLO Yazılımcı Yetiştirme Eğitim Kampı Gençlere Yeni Nesil İş Fırsatları SunuyorSonraki Haber

FLO Yazılımcı Yetiştirme Eğitim Kampı Ge...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar