Trabzon
DOLAR13
EURO15
ALTIN798

Lodos çarpmasından korunmanın 4 yolu

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Lodos çarpmasından korunmanın 4 yolu
Abone ol

Sıklıkla baş ağrısı, halsizlik gibi şikâyetler lodos dönemlerinde artış gösteriyor. Lodoslu günlerde hissedilen isteksizlik, keyifsizlik gibi diğer etkilerin ise lodosun taşıdığı pozitif iyonlardan kaynaklandığını söyleyen iddialar olsa da bu durumun geçici bir psikolojik etki olduğunu belirten Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı ve Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, “Migren, sinüzit, astım gibi kronik rahatsızlıklara sahip kişilerle çocuklar ve yaşlıların daha hassas olabileceği lodoslu havalarda birkaç küçük önlemle halk arasında lodos çarpması denen etkilerden korunmak mümkün” açıklamasında bulundu.

Güneyli bir rüzgâr türü olan lodos, Marmara, Ege ve Akdeniz'de kendini gösteren ve kimi zaman şiddetli olabilen bir rüzgâr türü... Kış aylarının başında sıkça rastlanan bu bize özgü rüzgârın bir yandan hava sıcaklığını artırırken bir yandan da güneyden taşıdığı çeşitli partiküller nedeniyle özellikle hassas bünyeleri etkileyebildiğinin altını çizen Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı ve Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü, lodos çarpmasından korunmak için 4 öneride bulundu:

 

* Mümkünse kuvvetli lodosa uzun süre maruz kalacak kadar dışarıda kalmayın 

* Bere veya şapkayla başınızı koruyun 

* İç ve dış mekânlarda ani ısı değişimlerinden korunun

* Bedensel ve fiziksel aktivitelerinize ara vermeyin


Kaynak: (BHA) - Beyaz Haber AjansıRed Bull Yol Arkadaşım podcast serisinin yeni konukları Kaan Kural ve Paptırcem Sena OlduÖnceki Haber

Red Bull Yol Arkadaşım podcast serisinin...

Avrupa Kulüpler Birliği, Nasser Al-Khelaifi Başkanlığında ToplanıyorSonraki Haber

Avrupa Kulüpler Birliği, Nasser Al-Khela...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar