Trabzon
DOLAR8
EURO10
ALTIN488

Merkez Bankası faiz oranını açıkladı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Merkez Bankası faiz oranını açıkladı!
Abone ol
Merkez bankası ve diğer finansal gelişmeleri yakından takip etmekteyiz. Merkez bankası faiz kararı ile ilgili detayları sizin için derledik. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 15.04.2021 günü saat 14.00’da güncel faiz oranını açıkladı. Güncel faiz oranı ile ilgili haberin detayı aşağıdadır.

TCMB yeni başkanı Şahap Kavcıoğlu,nun katılımı ile faiz kararını konuşmak için toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, güncel politika faizini %19 seviyesinde sabit tuttu. Kararda şu ifadeler yer aldı;

Salgına bağlı olarak 2020 yılında sert daralan küresel ekonomi, destekleyici politikalar ve aşılama sürecindeki olumlu gelişmelerin etkisiyle toparlanmaya devam etmektedir. Bu iyileşme sürecinde, özellikle imalât sanayi faaliyeti ve küresel ticaretteki ivmelenme belirleyici olmaktadır. Emtia fiyatlarındaki artış eğilimi hız keserken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri önemini korumaktadır.

Salgının sınırlayıcı etkilerine rağmen, iç ve dış talep kaynaklı olarak yurt içi iktisadi faaliyet güçlü seyretmektedir. İmalât sanayi faaliyeti kuvvetli bir ivme sergilerken, salgın kısıtlamalarından olumsuz etkilenen hizmet sektörlerindeki zayıf seyir sürmektedir. Bununla birlikte, salgının gidişatı ve aşılama sürecine bağlı olarak iktisadi faaliyet üzerinde her iki yönde riskler bulunmaktadır. İhracattaki artış ve altın ithalatındaki gerilemeye rağmen, güçlü iç talep ve emtia fiyatları cari işlemler dengesini olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Ticari kredilerde ılımlı bir seyir gözlenirken, finansal koşullardaki sıkılaşmaya rağmen bireysel kredi büyümesinde yükseliş eğilimi görülmektedir.

Talep ve maliyet unsurları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Mevcut parasal duruşun krediler ve iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkilerinin önümüzdeki dönemde belirginleşeceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizini sabit tutarak sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edilecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikâmesinin başlaması, Döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Faiz kararlarından sonra piyasada olumlu ya da olumsuz dalgalanmalar yaşanabiliyor. Faiz oranının sabit tutulması kararı ile piyasalarda büyük çaplı bir değişim yaşanmadı. Ünlü pek çok ekonomistin de beklediği bir karar oldu. Ekonomistlere yapılan anket sonuçları açıklandıktan sonra tüm gözler merkez bankasına çevrilmişti. Nisan ayı 2021 faiz oranını %19 olarak sabit tutan merkez bankası, ekonomistleri yalancı çıkarmadı. • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İçişleri Bakanlığı 'Sıkça Sorulan Sorular' bölümü yayınladıÖnceki Haber

İçişleri Bakanlığı 'Sıkça Sorulan Sorula...

Trabzon Yarı Maratonu fotoğraf yarışması sonuçlandıSonraki Haber

Trabzon Yarı Maratonu fotoğraf yarışması...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar