Trabzon
DOLAR8
EURO9
ALTIN460

Trabzonspor'dan KAP Bildirimi! Feshedildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Trabzonspor'dan KAP Bildirimi! Feshedildi
Abone ol
Trabzonspor KAP'a yaptığı açıklamayla sponsorluk anlaşmasını feshettiğini duyurdu.

1 Mart 2019'da 5 milyon Euro bedelle anlaşılan ve ismi açıklanmayan sponsor firmanın ödemelerin yapılmadığı nedeniyle sözleşmesinin feshedildiği açıklandı. 

Covid nedeniyle kalan 2 ödemeyi Bordo Mavili kulübe ödemeyeceğini ifade eden sponsor  ile ilgili KAP'a açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

ARA DÖNEM FAALİYET RAPORU UYGUNLUĞU HAKKINDA

SINIRLI DENETİM RAPORU

Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş.

Yönetim Kurulu'na:

Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş.("Şirket") 30 Kasım 2020 tarihi itibarıyla hazırlanan ara dönem faaliyet raporunda yer alan finansal bilgilerin, sınırlı denetimden geçmiş ara dönem özet finansal tablolar ile tutarlı olup olmadığının incelemesini yapmakla görevlendirilmiş bulunuyoruz. Rapor konusu ara dönem faaliyet raporu, Şirket yönetiminin sorumluluğundadır. Sınırlı denetim yapan kuruluş olarak üzerimize düşen sorumluluk, ara dönem faaliyet raporunda yer alan finansal bilgilerin, sınırlı denetimden geçmiş ve 22 Şubat 2021 tarihli sınırlı denetim raporuna konu olan ara dönem özet finansal tablolar ve açıklayıcı notlar ile tutarlı olup olmadığına ilişkin ulaşılan sonucun açıklanmasıdır.

Yaptığımız sınırlı denetim, Sınırlı Bağımsız Denetim Standardı (SBDS) 2410 "Ara Dönem Finansal Bilgilerin, İşletmenin Yıllık Finansal Tablolarının Bağımsız Denetimini Yürüten Denetçi Tarafından Sınırlı Bağımsız Denetimi"ne uygun olarak yürütülmüştür. Ara dönem finansal bilgilere ilişkin sınırlı denetim, başta finans ve muhasebe konularından sorumlu kişiler olmak üzere ilgili kişilerin sorgulanması ve analitik prosedürler ile diğer sınırlı denetim prosedürlerinin uygulanmasından oluşur. Ara dönem finansal bilgilerin sınırlı denetiminin kapsamı; Bağımsız Denetim Standartlarına uygun olarak yapılan ve amacı finansal tablolar hakkında bir görüş bildirmek olan bağımsız denetimin kapsamına kıyasla önemli ölçüde dardır. Sonuç olarak ara dönem finansal bilgilerin sınırlı denetimi, denetim şirketinin, bir bağımsız denetimde belirlenebilecek tüm önemli hususlara vâkıf olabileceğine ilişkin bir güvence sağlamamaktadır. Bu sebeple, bir bağımsız denetim görüşü bildirmemekteyiz.

Şartlı Sonucun Dayanağı

Şirket'in 30 Kasım 2020 tarihi itibarıyla sona eren yılda 102.849.550 TL zarar (30 Kasım 2019 - 85.212.800 TL kar) ettiğine, 30 Kasım 2020 tarihi itibarıyla kısa vadeli yükümlülüklerin dönen varlıkları 461.889.709 TL (31 Mayıs 2020- 131.145.009 TL) aştığına, özkaynaklarının negatif 748.371.306 TL (31 Mayıs 2020 ? 538.711.323 TL) olduğuna ve özkaynakların negatife dönmesinin ayrıca Türk Ticaret Kanunu (TTK)'nın 376. maddesi kapsamında borca batıklık olarak değerlendirdiğine ilişkin yaptığı açıklamalara dikkat çekmek isteriz. Bu şartlar, ilgili dipnotta açıklanan diğer hususlar ile birlikte, Şirket'in sürekliliğinin devamına ilişkin ciddi şüpheler oluşturabilecek önemli belirsizliklerin bulunduğuna işaret etmektedir. Şirket yönetiminin bu husus üzerindeki açıklamalarını içeren 2 no'lu dipnotta yer verdiği varsayımlara ilişkin yeterli denetim kanıtı tarafımızca elde edilememiştir.

Şirket'in 30 Kasım 2020 tarihi itibariyle tam konsolidasyona tabi tutmaya başladığı bağlı ortaklığı Trabzonspor Ticari Ürünler ve Turizm İşletmeciliği Ticaret A.Ş. ("TS Club")'nin 31 Mayıs 2020 yılsonu kasa ve stoklarının fiziki sayımlarına iştirak edilemediğinden dolayı 31 Mayıs 2020 tarihleri itibariyle mevcut kasa değeri, stok miktarları ve değerleri ve buna bağlı olarak satışların maliyeti üzerinde uygulanan diğer bağımsız denetim teknikleri yeterli ve uygun bağımsız denetim kanıtı oluşturmamaktadır. Dolayısıyla, finansal performans ve nakit akışlarının belirlenmesinde söz konusu bakiyelerin etkili olması sebebiyle, konsolide kâr veya zarar ve diğer kapsamlı gelir tablosunda raporlanan dönem kârı ile nakit akış tablosunda raporlanan işletme faaliyetlerinden sağlanan net nakit akışlarıyla ilgili herhangi bir düzeltme kaydının gerekli olup olmadığına kanaat getirilememiştir.

Şartlı Sonucun Dayanağı (devamı)

Şirket, 1 Mart 2019 tarihinde bir şirket ile karşılıksız sponsorluk anlaşması yapmıştır. Sözleşmenin konusu, sponsor şirketin 2018-2019 futbol sezonunda Kulüp'ün ortaya koyduğu anlayış sonrasında yakalanan başarı ve bununla birlikte ülke futbolu için bir önderlik oluşturmuş olması dolayısıyla 2018-2019 sezonu için Kulüp içindeki futbol faaliyetlerin başta alt yapı olmak üzere desteklenmesi amacıyla 5.000.000 Avro nakit destekte bulunmasıdır. Sözleşmeye göre söz konusu tutar 30 Ağustos 2019 tarihinden başlamak üzere beş taksitte 31 Aralık 2020 tarihine kadar Şirket'e ödenmesi gerekmektedir. İlişikteki 31 Mayıs 2020 tarihli mali tablolarda 4.500.000 Avro karşılığı 34.096.000 TL tutarındaki bedel kısa vadeli ticari alacaklar altında kayıtlara alınmıştır. Söz konusu anlaşmadaki tutarın karşılıksız nakit destek olması ve henüz tahsillerinin gerçekleşmemiş olması ve sponsor firmanın vazgeçme hakkı bulunmasından hareketle söz konusu husus 30 Temmuz 2019 tarihli denetim raporumuzda şartlı görüş olarak yer almıştı. Ayrıca, 31 Mayıs 2020 dönemine kadar vadesi gelen üç taksitten bir taksitin tahsilatı gerçekleşmiş olup vadesi gelmiş olan iki taksitin rapor tarihi itibariyle tahsilatı gerçekleşmemiş olup 30 Temmuz 2020 tarihli denetim raporunda şartlı görüş olarak yer almıştır. Cari dönemde Covid-19 pandemisi sebebiyle tahsilatta oluşan sıkıntı nedeniyle taraflar karşılıklı olarak söz konusu anlaşmayı 1 Eylül 2020 tarihinde feshetmişlerdir ve 4.500.000 Avro karşılığı 39.277.800 TL tutarındaki gider esas faaliyetlerden diğer giderler olarak muhasebeleştirmiştir. Dolayısıyla bu sınırlı inceleme raporumuz bu konuya ilişkin olarak sınırlı görüş içermemektedir.

Şartlı Sonuç

İncelemelerimiz sonucunda, Şartlı Sonucun Dayanağı bölümünde belirtilen hususların ara dönem finansal bilgilerde gerektirebileceği düzeltmeler hariç olmak üzere, ilişikteki ara dönem faaliyet raporunda yer alan finansal bilgilerin sınırlı denetimden geçmiş ara dönem özet finansal tablolar ve açıklayıcı notlarda verilen bilgiler ile, tüm önemli yönleriyle, tutarlı olmadığı kanaatine varmamıza sebep olacak herhangi bir husus dikkatimizi çekmemiştir.


Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Trabzon'da Mehmetçiğe destek kampanyası!Önceki Haber

Trabzon'da Mehmetçiğe destek kampanyası!

Şenol Güneş'ten çarpıcı açıklamalarSonraki Haber

Şenol Güneş'ten çarpıcı açıklamalar

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar