WhatsApp'ı silenler Telegram, BİP ve Signal'a akın ediyor!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
WhatsApp'ı silenler Telegram, BİP ve Signal'a akın ediyor!
Abone ol
WhatsApp'ın yeni gizlilik sözleşmesi tartışmaları beraberinde getirdi. Yeni sözleşmenin ardından birçok teknoloji meraklısı WhatsApp'ın en popüler alternatiflerinden biri olan Telegram'ı ve Telegram'ın özelliklerini araştırıyor. Peki Telegram nedir? Telegram ücretli mi? Telegram'ın özellikleri nelerdir? Telegram güvenli mi? BİP ve Signal'da özellikler nedir? Whatsapp gizlilik politikası maddeleri... WP sözleşmesi kabul edilmeli mi? Kabul edilen Whatsapp sözleşmesi nasıl iptal edilir?

WhatsApp'ın yeni gizlilik sözleşmesi tartışmaları beraberinde getirdi. Yeni sözleşmenin ardından birçok teknoloji meraklısı WhatsApp'ın en popüler alternatiflerinden biri olan Telegram'ı ve Telegram'ın özelliklerini araştırıyor. Peki Telegram nedir? Telegram ücretli mi? Telegram'ın özellikleri nelerdir? Telegram güvenli mi?

TELEGRAM NEDİR?

Whatsapp'a rakip olarak kurulan anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, her geçen gün kullanıcı sayısını artırıyor. Son dönemde Whatsapp'ın en büyük rakibi olarak ortaya çıkan ve şimdiden milyonlarca kullanıcı sayısına ulaşan Telegram, büyümesini her geçen gün sürdürerek, daha çok insana ulaşıyor.
Rus programcısı Pavel Durov tarafından oluşturulan Telegram, çoklu platform desteği sunan, oldukça güvenli anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma servisidir. Ağustos 2013'te kurulan Telegram hem mobil hem de masaüstü sistemleri ile kullanıcılarına hizmet veriyor.

TELEGRAM'IN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

- Telegram sunduğu teknoloji sayesinde Telegram bile mesajlarınızı göremiyor.
- Bulut tabanlı mesajlaşma özelliği ile her platform saniyeler içerisinde karşınıza gelir, içerik eşleştirilir.
- Telefon numarası ile kayıt olunmasına rağmen telefon numarası verilmeden kullanıcı adı ile görüşme yapılır.
- Mesajlar Telegram dahil, üçüncü kişilere iletilmesi engellidir.
- Görüntülü ve sesli mesaj özellikleri sunar.
- Gönderilen mesajı belirli bir süre sonra yok eden özelliği vardır. Mesajlar belirlenen sürenin sonunda her iki taraftan silinir.
- Son görülme özelliği kapatılabilir.
- Masaüstü uygulaması seçeneğiyle kullanma özelliği sunar.
- Ekran görüntüsü alındığında karşıdaki kişiye bildirim gönderilir.

TELEGRAM ÜCRETLİ Mİ?

Haberleşme uygulaması olan Telegram, iOS cihazlara APP Store; Android cihazlara Google Play üzerinden ücretsiz bir şekilde indirilebilir.

TELEGRAM NE KADAR GÜVENLİ?

Telegram uygulaması, WhatsApp ve Line gibi kitlesel pazar mesajlaşma uygulamalarından daha güvenlidir. Güvenliği zayıf bağlantılarda yüksek hızlı teslimat ve güvenilirlikle uyumlu hale getirmek için zamana göre test edilmiş algoritmalar üzerine inşa edilen MTProto protokolüne (açıklamaya ve gelişmiş SSS'ye bakın) dayanıyor. Protokolümüzün ve istemcilerimizin güvenliğini artırmak için sürekli olarak toplulukla çalışıyor.

WHATSAPP NE İSTİYOR?

Whatsapp gizlilik politikası maddeleri.

WhatsApp'ın 8 Şubat'ta yayına alacağı gizlilik politikası, Facebook ve WhatsApp verilerini birleştirecek. Bu birleştirme ile kullanıcılar Facebook Pay gibi Facebook servislerini WhatsApp'ta kullanabilecek. Bununla birlikte Facebook ekosisteminden reklam ve tanıtım içerikleri de WhatsApp'ta gösterilmeye başlayacak. 4 Ocak'ta güncellenen Gizlilik İlkeleri'nin tamamını WhatsApp yardım merkezinden inceleyebilirsiniz. 

UZMANLAR GİZLİLİK SÖZLEŞMESİNİ YORUMLADI!

Gizlilik sözleşmesi üzerinde değişiklikler yapan WhatsApp, kullanıcı bilgilerinin Facebook ile paylaşılmasının önünü açtı. WhatsApp'ta yaşanan değişimi Sosyal Medya Araştırmacısı Ümit Sanlav değerlendirdi. Sanlay yaptığı açıklamada; "Şu an telefonumuzun içinde kimin olduğunu, kimin gezindiğini bilmiyoruz. Dolayısıyla mahrem fotoğraflarımızı, mahrem bilgilerimizi, ekonomik bilgilerimizi, banka kartı bilgilerimizi telefonumuzda saklamamaya özen gösterelim." ifadelerini kullandı.

KULLANICILARIN YENİ UYGULAMA ARAYIŞI

WhatsApp bu hafta yayınladığı bir bildirimle kullanıcılara Güncellenen Gizlilik İlkesi’ni kabul veya rededilmesi için 8 Şubat’a kadar zaman tanıdı. WhatsApp’ın yeni gizlilik ilkelerini kabul etmeyen kullanıcıların bu tarihten itibaren WhatsApp’ı kullanamayacağını da belirtelim. 

WhatsApp'ın verdiği ültimatom, sosyal ağlarda ve kullanıcılar arasında ses getirdi. Kullanıcılar WhatsApp dışında yeni alternatifler aramaya başladı. Yeni ve güvenli bir uygulama arayan kullanıcılar, başka uygulamaları indirmeye ve WhatsApp'ı silmeye başladı.  

FACEBOOK VE WHATSAPP VERİLERİNİN BİRLEŞTİRİLMESİ NE ZAMANDIR GÜNDEMDE?

Kullanıcıların tercih ettiği yeni uygulamalara geçmeden önce Facebook ve WhatsApp verilerinin birleştirilmesine yönelik geçmişte yaşananlara bakalım. Facebook ve WhatsApp verilerinin birleştirilmesi 2016'dan beri tartışılıyor. WhatsApp ve Facebook'un verileri birleştirmesindeki sakınca daha önce Avrupa Birliği gizlilik birimi tarafından da dile getirilmişti. 

Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkenin veri koruma yetkilileri olarak bilinen Madde 29 Çalışma Grubu, Facebook’a verdiği talimatta, Whatsapp'in kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşması yönünde ciddi endişeleri olduğunu ve bu paylaşım politikasının kullanıcıların Whatsapp’e üye olurken kabul ettikleri kullanım koşulları ve gizlilik politikası içerisinde yer almadığını belirtti. 

Çalışma grubu WhatsApp’e konu ile ilgili gerekli tüm bilgilerin en kısa zamanda kendilerine aktarılmasını ve şirketin kullanıcı verisi paylaşımını uygun yasal koruma temin edilene kadar durdurmasını istedi.

WhatsApp, Facebook ile gelecekte kişisel veri paylaşımında bulunmayacağını taahhüt etmişti
Birleşik Krallığın Bilgi Komisyonu Ofisi ise 2016 yılında Facebook ve WhatsApp'ın kullanıcı verilerini birleştirmelerine ve paylaşmalarına dair bir soruşturma açtı. 2018'de tamamlanan dava neticesinde; Bilgi Komisyonu Ofisi soruşturmayı sonlandırdığını duyurarak WhatsApp ve Facebook'un artık temel veri işlemesi dışında verileri hiçbir şekilde birbiriyle paylaşamayacağını belirtti.

O dönemde WhatsApp, Bilgi Komisyonu Ofisi ile veri paylaşımını konu alan bir taahhütname imzalamıştı.. Böylece WhatsApp, Facebook ile gelecekte kişisel veri paylaşımında bulunmayacağını halka açık bir şekilde taahhüt etmiş oldu. Eğer şirket bu taahhütnameyi imzalamasaydı ceza alacaktı. 

KULLANICILAR HANGİ UYGULAMALARA KAÇIYOR?
 
WhatsApp'ın ültimatomunun ardından kullanıcılar, Telegram ve Signal'e kaçmaya başladı. Rusya merkezli Telegram, uygulama mağazasında ilk sıraya yerleşirken, Elon Musk'ın takipçilerine Signal'i önermesi, uygulamanın ciddi bir kullanıcı tabanıyla buluşmasını sağladı. 

SİGNAL

Signal, Edward Snowden'ın favori mesajlaşma uygulaması olarak tanınıyor. Mesajlaşma uygulamaları arasında en şeffafı Signal, tamamen açık kaynak kodlu. Bu sayede gizlilik ve güvenlik açıklıkları tüm uzmanlar tarafından sürekli iyileştirilebiliyor. Hatta, WhatsApp, uygulamasına eklediği şifreleme özelliği için Signal protokolünü kullanıyor.

Open Whisper Systems tarafından, tamamen kar amacı gütmeden geliştirilen Signal, tüm mesajlarınızı baştan uca şifreliyor ve bu, uygulamada varsayılan özellik olarak sunuluyor. Sunucularından metadata kaydı tutmayan Signal'ın, en fazla, kullanıcıların sunucusuna en son ne zaman bağlandığı bilgisini kaydettiği belirtiliyor. Bu da saat/dakika/saniye formatında değil, yalnızca gün bilgisi olarak giriliyor. 

BİP 24SAATTE 1 MİLYONDAN FAZLA KULLANICI KAZANDI

WhatsApp'ın ültimatomunun kullanıcı artışı sağladığı uygulamalar Telegram ve Signal ile sınırlı değil. Turkcell CEO'su Murat Erkan, bugün paylaştığı bir LinkedIN gönderisiyle yerli uygulama BiP’i son 24 saatte 1 milyon 124 bin kişinin indirdiğini açıkladı. Murat Erkan; "Operatör fark etmeksizin 192 ülkede Turkcell güvencesi ile kullanılan BiP’e tüm vatandaşlarımızı bekliyoruz." dedi. 

Twitter'da Murat Erkan'ın kullanıcıları BİP'e davet eden "Ne zaman geliyorsunuz?"paylaşımını yanıtlayan Koray Bahar Bip'in uygulama ve server kodlarını açık yayınlama talebini iletti. Signal'i örnek gösteren Bahar; hangi meta ve logları açıkça saklandığını paylaşılmasını önerdi. 


Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Trabzon'dan Örnek Uygulama! Doğan Her Bebek İçin Bir FidanÖnceki Haber

Trabzon'dan Örnek Uygulama! Doğan Her Be...

Trabzonspor'un kuruluş tarihi değişebilir!Sonraki Haber

Trabzonspor'un kuruluş tarihi değişebili...

Yorum Yazın

Yusuf Erdoğan'dan Trabzonspor açıklaması!
Beşiktaş Trabzonspor maçının hakemi belli oldu
Ağaoğlu'ndan Süper Kupa açıklaması!
2019-2020 sezonu Süper Kupa şampiyonu Trabzonspor
Trabzon'da orman yangını! Ekipler müdahale ediyor
Başakşehir - Trabzonspor: İlk 11'ler! Süper Kupa
Trabzon Şehir Hastanesi’nin 1.1 milyar TL’lik ihalesi gerçekleşti!
Tamamlandığında Karadeniz Bölgesi'nde ilk olacak
Süper Kupa maçının hakemi belli oldu
Ahmet Ağaoğlu'ndan flaş transfer açıklaması

Başka haber bulunmuyor!